Osobní vlastnictví
1) Výlučné vlastnictví – nemovitost je vlastněna jedinou osobou, která je oprávněna vykonávat vlastnická práva.
2) Podílové spoluvlastnictví – nemovitost je vlastněna více osobami. V tomto případě vykonávají vlastnická práva podíloví spoluvlastníci. V případě tohoto typu vlastnictví je klíčovým pojmem spoluvlastnický podíl. Tento podíl, vyjádřen jako zlomek nebo procento, představuje míru účasti spoluvlastníka na právech a povinnostech. Jde však o tzv. ideální podíl, tedy podíl, který neodpovídá určité reálné části nemovitosti. V souvislosti se spoluvlastnictvím je důležité připomenout, že v případě prodeje svého podílu jedním ze spoluvlastníků, mají ostatní spoluvlastníci k tomuto podílu předkupní právo. Spoluvlastník má právo, aby mu byl spoluvlastnický podíl druhého spoluvlastníka nabídnut ke koupi za podmínek nabídnutých třetí osobou. Pokud spoluvlastník tyto podmínky splní, může spoluvlastnický podíl druhého spoluvlastníka koupit přednostně před třetí osobou. Pokud se spoluvlastníci nedohodnou jinak (většinou v případě, že má o uvolněný podíl zájem více zájemců), mohou uvolněný spoluvlastnický podíl vykoupit všichni ostatní spoluvlastníci, a to poměrně podle svých podílů.
3) Společné jmění manželů – nemovitost je vlastněna manželi. Na rozdíl od podílového spoluvlastnictví není v případě společného jmění manželů stanoven žádný, tedy ani tzv. ideální podíl. U společného jmění je tento podíl vyjádřen až ke dni zániku manželství a vypořádání společného jmění, při čemž se vychází z toho, že podíly manželů na majetku patřícím do společného jmění jsou stejné.
Družstevní vlastnictví
Oproti osobnímu vlastnictví je vlastníkem nemovitosti právnická osoba Družstvo, které je zároveň jako vlastník dané nemovitosti uvedeno na Katastru nemovitostí. V případě koupě nemovitosti, která je součástí družstva, se kupující stává podílovým spoluvlastníkem na tomto družstevním majetku. Velikost podílu je vyčíslena obdobným způsobem, jako tomu je v případě bytových domů v osobním vlastnictví. Převod nemovitosti se uskutečňuje přepisem podílu mezi prodávajícím a kupujícím, tato změna se neeviduje na Katastru nemovitostí, přičemž ke zmiňované transakci není ani zapotřebí souhlas orgánů Družstva.